Minimalizm we wnętrzach, czyli „mniej znaczy więcej”


Minimalizm we wnętrzach to celebracja prostoty, ładu oraz oszczędności. Trend ten króluje w architekturze od lat i podbił serca wielu inwestorów. Nic dziwnego – przestrzenie tworzone w tym stylu są estetyczne, nowoczesne oraz użyteczne. Wprowadzają w pomieszczeniu porządek, spokój, a także poczucie harmonii.

Zespół iHome zdradza, czym jest minimalizm w architekturze i jak urządzić wnętrza w tym stylu.

Dużo przestrzeni i jasnych kolorów

Minimalistyczne wnętrza cechuje dużo przestrzeni, w której każdy element jest dobrze przemyślany. Nie oznacza to jednak, że styl ten jest zarezerwowany tylko dla dużych apartamentów czy domów. Chodzi o odpowiedni dobór światła, które optycznie powiększy pomieszczenie, a także o wielofunkcyjne i praktyczne rozwiązania. Nadmiar dużej ilości rzeczy tworzy chaos oraz sprawia, że przestrzeń wydaje się mniejsza. 


Ważna jest także stonowana kolorystyka. W minimalizmie stawiamy na jasne odcienie bieli, szarości, grafitu oraz beżu. Elementy powinny być ze sobą spójne i wzajemnie się przenikać. Jeśli jednak chcesz ożywić wnętrze, polecamy przełamać je jednym kontrastowym dodatkiem czy meblem. Zaburzy on sterylność oraz prostotę pomieszczenia, dodając mu charakteru.

Minimalizm we wnętrzach
minimalizm we wnętrzach
minimalizm we wnętrzach

Prostota, jakość oraz funkcjonalność

W stylu minimalistycznym nie ma miejsca na przypadek, a forma podąża za funkcją. Każdy przedmiot musi być funkcjonalny, trwały i użyteczny. Dlatego należy wybierać elementy wysokiej jakości, starannie wykonane, które posłużą na lata. 

We wnętrzach często wykorzystywane są materiały takie, jak m.in. drewno, beton i stal. Nadają pomieszczeniu prostoty, surowości, a także naturalności. Dzięki zastosowaniu dużej liczby luster, elementów szklanych oraz większych okien, wprowadzimy do pokoju więcej światła, które doda przestrzeni dodatkowych centymetrów.

Minimalizm we wnętrzach
minimalizm we wnętrzach

Umiar w dodatkach

Oszczędność w dodatkach to podstawa. Dekoracje i ozdoby powinny być klasyczne, z subtelną teksturą oraz kolorem. Postaraj się, aby nie były zbyt wymyślne, gdyż mogą oderwać uwagę od całej aranżacji. Zamierzasz dodać wnętrzu ciepła? Postaw na pojedyncze rośliny, obrazy na ścianach, poduszki czy jasny dywan. Dobrze sprawdzą się również drewniane elementy w postaci stolika kawowego czy regału na książki. Mogą być to też zamykane szafy na niezbędne przedmioty, które mogłyby niepotrzebnie zagracić pomieszczenie. 

W minimalizmie mniej znaczy więcej, a projektowanie wnętrz w tym stylu potrafi okazać się dużym wyzwaniem! Każdy element, a nawet najmniejszy detal musi zostać dokładnie przemyślany, aby stworzyć pełną harmonii oraz ładu przestrzeń. Liczą się prostota, funkcjonalność i estetyka.

minimalizm we wnętrzach
minimalizm we wnętrzach

Architekci iHome stworzą dla Ciebie minimalistyczne wnętrza

Skontaktuj się z naszymi ekspertami i przedstaw nam swoją wizję, a my zamienimy ją w rzeczywistość!