Aranżacja okien w trzech krokach


Piękne wnętrze i zdrowy styl życia. Czy aranżacja okien ma coś, z tym wspólnego? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Wygląd opraw okiennych w dużym stopniu określa charakter wnętrza i wpływa na jego odbiór. Wybierając systemy i tkaniny na oprawy okienne musimy znać styl, w jaki chcemy ubrać wnętrze. Wszystkie te wybory powinny być zgodne z funkcjami pomieszczeń. Konkretna zasłona, roleta czy żaluzja sprawią, że do pomieszczenia wleje się światło o określonym natężeniu. Ilość światła przekłada się na nasz sen. I tak dobrnęliśmy do zdrowego stylu życia. 

Nic nas tak nie regeneruje jak smaczny i relaksujący sen. Stosując dodatkowo systemy elektryczne (elektryczne rolety, karnisze itp.) podłączone do panelu Smart Home możesz zaprogramować delikatną pobudkę oraz spokojny, niczym niezmącony sen. Wsród wszystkich rozwiązań znajdziesz też coś na ochronę swojej prywatności, jeżeli masz wścibskiego sąsiada. 

Trzy kroki w aranżacji okien:

1. Określenie stylu wnętrza.

Pierwszy kluczowy krok, który pozwoli na wytyczenie ścieżki do  kolejnych decyzji jest określenie stylu wnętrza. Przedstawiamy Ci uproszczony sposób na dobór właściwego. We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych świetnie sprawdzą się rolety, verticale, czy żaluzje. Jeżeli bliżej Ci do klasyki, hygge wybierz zasłony lub firany. Można też mieszać te rozwiązania łącząc, na przykład rolety rzymskie, z delikatnie prześwitującej tkaniny, z ciężkimi aksamitnymi zasłonami. 

2. Wybór konkretnego systemu. 

Od ilości rozwiązań może rozboleć głowa. Dla ułatwienia skup się na funkcjonalność. Zadaj sobie kilka pytań które ułatwią wybór: Jak często będziesz zasłaniał okno? Ile światła powinno być w pomieszczeniu w ciągu dnia i w nocy? Czy chcesz się lepiej odseparować od sąsiadów?

Shuttersy, żaluzje i vertical pozwolą Ci wpuścić dość sporą ilość światła w ciągu dnia i zachować prywatność. Standardowe karnisze pełnią raczej funkcję dekoracyjną. Karnisze szynowe, a tym bardziej karnisze elektryczne pozwolą Ci szybko zasłonić okna. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy na przykład, salon pełni też funkcję kina domowego.

Pamiętaj też o ukryciu takiego karnisza za maskownicą lub we wnęce sufitu podwieszanego. Sprawi to, że pomieszczenie od razu będzie bardziej nowoczesne i piękniejsze. Pewnie chciałabyś, aby pomieszczenie wydawało się optycznie wyższe, a okna większe. Zamontuj karnisz do sufitu oraz z dużym zapasem po bokach okna, a najlepiej na całą rozpiętość ściany. 

3. Dobór tkanin. 

Dobrnęliśmy do najprzyjemniejszej rzeczy, czyli wyboru tkanin. Architekci wnętrz najczęściej, na firany i rolety rzymskie, wybierają materiały naturalne i półprzezroczyste, w neutralnych kolorach, głównie bieli. Wybór tkaniny na zasłony jest nieco bardziej skomplikowany. Należy się zastanowić, czy zależy nam na tkaninie zaciemniającej zupełnie pomieszczenie (blackout), czy może powinna być w jakimś stopniu transparentna. Sam kolor oraz rodzaj upięcia, czy marszczenia powinien odpowiadać stylistyce pomieszczenia. Wybierając zasłony pamiętaj, aby dobrze wymierzyć ich długość. Zasłona powinna dotykać podłogi, ewentualnie delikatnie się na niej kłaść. 

Stworzenie aranżacji okien spójnej ze stylistyką wnętrza i naszymi potrzebami wymaga wielu mniejszych i większych decyzji. Na szczęście w iHome znajdziesz świetnych specjalistów, którzy bezboleśnie przeprowadzam Cię przez cały proces. 

iHome to kropka nad i w Twoich oknach